Representative List by District

A list of ALL units and their districts can be found on the District Page.


DISTRICT 1

(List of units in District 1)

District 1: Richard Gegg
(term expires 5/2020)
Enterprise Systems Specialist
AITS
rgegg@illinois.edu

District 1:Brent West
(term expires 2021)
Assistant Director, Records and Information Management Services
bmwest@illinois.edu


DISTRICT 2

(List of units in District 2)

District 2: VACANT

District 2:Randall J. Sandone
 (term expires 2021)
Sr. Program Manager, Information Trust Institute
rsandone@illinois.edu


DISTRICT 3

(List of units in District 3)

District 3: Maggie Jarvis
(term expires 5/2020)
Web Services Specialist
Applied Technologies for Learning in the Arts and Sciences (ATLAS)
mharrah@illinois.edu

District 3: Mindy Spencer
(term expires 5/2019 )
Director of Alumni Relations
LAS Office of Advancement
mindys@illinois.edu


DISTRICT 4

(List of units in District 4)

District 4: Brandi Barnes
(term expires 2022)
Research Development Manager
Vice Chancellor for Research Institutes
bbarnes@illinois.edu

District 4: Micah Kenfield
(term expires 2021)
Sustainability Programs Coordinator, Institute for Sustainability, Energy, and Environment
kenfield@illinois.edu


DISTRICT 5

(List of units in District 5)

District 5: Ann Jones
(term expires 2019)
Assistant to the Head
Department of Curriculum and Instruction
District 5: Charles Mitsdarfer
(term expires 5/2020)
Senior Research Specialist
Crop Sciences Research and Education Center


DISTRICT 6

(List of units in District 6)

District 6: Carl Baker
(term expires 5/2020)
U of I Extension County Director
Unit 21 Extension
cdbaker@illinois.edu

District 6: Lisa Merrifield
(term expires 2021)
Strategic Operations Coordinator, Extension
lmorrisn@illinois.edu


DISTRICT 7

(List of units in District 7)

District 7: Chantelle Thompson
(term expires 2021)
Director of Marketing and Communications, Office of the Vice Chancellor for Student Affairs
cthomps@illinois.edu

District 7: Urias Betoel Escobar
(term expires 5/2019)
Assistant Director
Office of Minority Student Affairs
uescobar@illinois.edu


DISTRICT 8

(List of units in District 8)

District 8: Brian Brauer
(term expires 5/2020)
Associate Director
Illinois Fire Service Institute
brbrauer@illinois.edu

District 8: Victoria Huart
 (term expires 2021)
Assistant Director of Business Operations, Undergraduate Affairs, Gles College of Business
vhuart@illinois.edu


DISTRICT 9

(List of units in District 9)

District 9: William Schlaack
(term expires 5/2022)
Digital Reformatting Coordinator
University Library
schlaac2@illinois.edu

District 9: Grant Brewer
(term expires 5/2022)
Assistant Director
Global Education and Training
brewer4@illinois.edu


DISTRICT 10

(List of units in District 10)

District 10: Lisa Bievenue
(term expires 2021)
Assistant Director, Illinois Informatics Institute
bievenue@illinois.edu

District 10: Nancy Walsh
(term expires 5/2020)
Director of Admissions Operations
Office of Undergraduate Admissions
njwalsh@illinois.edu


DISTRICT 11

(List of units in District 11)

District 11: John Scott
(term expires 2021)
Senior Analytical Chemist, Prairie Research Institute
zhewang@illinois.edu

District 11: Jeff Stein
(term expires 5/2020)
Senior Research Scientist in Fish Ecology
Prairie Research Institute
jastein@illinois.edu


Ex Officio Member: Elyne Cole
Associate Provost and Director of Academic Human Resources
Office of the Provost and Vice Chancellor for Academic Affairs
217 Swanlund Administration Building
601 E. John St.
Champaign, IL 61820
MC-304
Phone: 333-4523
e-cole1@illinois.edu